ChamEleo calyptratus
Chameleon jemenský
Velikost terária: Chameleon jemenský potřebuje velký prostor, takže terárium by mělo být co největší. Minimální velikost terária pro jednoho jedince je 60 x 60 x 90 cm. (š x h x v). Časem jsem vypozoroval, že ještě lepší je namísto terária chovat chameleony ve flexáriích. Ta umožňují nejen lepší průchod vzduchu, ale hlavně můžeme umístit topnou/UVB žárovku na vrchní stranu nádrže. (neubíráme chovancům místo, nepálíme rostliny, můžeme použít opravdu kvalitní UVB).
Teplota: Teplota terária by měla být udržována v rozmezí 25-30 °C přes den a 18-22 °C v noci. Pro správnou regulaci teploty je vhodné použít časový spínač a nastavit hodiny dle teplot v chladnějších a teplejších obdobích. (Měřte, měřte, měřte)
Vlhkost: Chameleon jemenský potřebuje vodu k napití, ale terárium by nemělo být příliš vlhké. Vlhkost by měla být udržována v rozmezí 40-60 % a může být zvyšována pravidelným rosením. Už ze jména zvířete se dá vyčíst, že tvor obývající keře v Jemenu se ve volné přírodě s vlhkostí moc nesetká.
Osvětlení: Chameleon jemenský potřebuje dostatek UVB záření pro syntézu vitamínu D3 a zdravý růst kostí. Pro tento účel je třeba použít speciální UVB zářiče. Dále je potřeba zajistit vhodné osvětlení v teráriu, aby se chameleon mohl orientovat.
Vybavení terária: Terárium by mělo být vybaveno vhodným substrátem, správně silnými větvemi a rostlinami. Stromový plaz prostě potřebuje dostatečné množství větví a rostlin pro šplhání a úkryt.
Krmení: Chameleon jemenský se živí převážně hmyzem a jinými bezobratlými. V zajetí mohou být krmeni cvrčky, kobylkami, můrami a šváby. Je důležité zajistit, aby potrava byla dostupná a vhodně velká. Důrazně doporučuji obalovat potravu v přípravcích jako je Roboran H, nebo jinými doplňky stravy. Také je velice vhodné v létě krmit smýkaným hmyzem. Pestrost a diverzita potravy bude odměněna lepším prospíváním chovanců. V dospělosti je vhodné chameleona krmit rostlinou potravou a cvrčky předkládat třeba jen jednou do týdne. Zde si dovolím jednu jednoduchou, ale o to více funkční radu. Krmte pampeliškami. Listy mladých pampelišek mají pozitivní vliv na trávicí systém, obsahují vitamín C, mangan, draslík a chlorofyl. Květy jsou výborným zdrojem flavonidů, které fungují jako přírodní antioxidanty a mají schopnost zpevňovat a regenerovat cévy. Bylo by obrovskou chybou podceňovat složení potravy. Ovlivnit tím můžeme zbarvení, vitalitu, délku života či celkové prospívání vašich zvířat.
Dále není od věci experimentovat s poprášením potravy pylem. Ideální jsou bezinky, které jsou na množství pylu bohaté. Ve volné přírodě, kde se hmyz pohybuje i v jiných prostředích než je plastová krabička a plato vajec, je ulpění rostlinných sprašin samozřejmostí a s jistotou se přirozeně dostávají chameleonům do potravy.
Péče a údržba: Terárium by mělo být pravidelně čištěno, čas od času zaroseno, aby podklad příliš neproschl a v neposlední řadě by se měl náš svěřenec mít možnost napojit. Chameleoni často pijí ze skla nebo rostlin, přímé rosení nemají moc v lásce. Chameleon jemenský také potřebuje pravidelnou péči o svou kůži, která se může olupovat během růstu. V těchto dnech je dobré udržovat nádrž trochu vlhčí.
Socio-teritoriální chování: Chameleon jemenský je teritoriální druh a potřebuje dostatek prostoru a úkrytů pro vyjádření svého přirozeného chování. Chov více jedinců nedoporučuji. Vždy končí napadáním nebo usurpováním jednoho z nich.
Chov chameleonů není složitý, ale chovatel nesmí kvůli svému pohodlí nebo finančním prostředkům ustupovat základním pravidlům. Velikost terária, správné osvětlení a doba svícení nebo estetika nádrže prostě nesmí být nadřazena potřebám chovaného jedince.