Eublepharis macularius
Gekončík noční
- Gekončík noční je snad nejsnáze chovatelným zvířetem v našich (asi i vašich) teráriích. Utrápit tohoto tvora už vyžaduje opravdu značné úsilí, a tak pokud s chovem začínáte a máte strach z náročnějších mazlíků, tenhle je pro vás ten pravý. Jako každý organismus potřebuje i tento plaz vhodné podmínky, aby dobře prosperoval. Je ovšem… řekněme velice benevolentní. Pojďme na to kouknout:
- Vyskytuje se od jihovýchodu Afghánistánu přes Pákistán až po sever Indie, kde se zdržuje na skalnatých podložích nebo pouštích. Jsou prý zmínky o jejich výskytu na pokraji měst na místních skládkách, ale bavme se prosím o přirozeném prostředí. Jako podklad do terária proto doporučuji použít čistý neprašný písek, popřípadě písek smíšený s hlínou.
- Terárium: Terárium o rozměrech 60x30x30 by mělo tomuto zvířátku plně stačit. Nezapomínejme však na to, že je tento ještěr poměrně sociální a ani vy pravděpodobně časem neodoláte a pořídíte dalších pár kousků. Pro skupinku 3 gekonů bych volil terárium jen o fous větší, 70x40x30 (DxVxŠ). Samotná skupinka se pak vždy sestavuje výhradně z jednoho samce a ideálně dvou samiček (dva samci si půjdou po krku, jeden sameček bude jednu samičku obtěžovat přílišnou náruživostí).
- Teplota a vlhkost: Teplota by se měla pohybovat přes den mezi 26-30 stupni (30 na výhřevném spotu, 26 nejdál od světla). Noční teplotu zachovejte pokojovou, doba svícení 8 – 12 h. Pro optimální vytopení celého terária tak postačí jedna 25w žárovka. Víc to nehroťte. V zimě by měl mít gekončík teplotní pokles. Neříkám jej přímo zimovat, ale klidně stahněte topení a omezte svícení. Terárium udržte na optimálních 20 stupních. S přicházejícím jarem pomalu přisvěcujte a postupně ohřívejte zpět na původní hodnoty. Zde bych se ještě pozastavil u jednoho nešvaru. Byl jsem svědkem toho, když na jedné prodejně v chovatelských potřebách tlačil prodejce neznalému zákazníkovi k předraženému gekonovi ještě UVB lampu s tím, že ji nezbytně potřebuje. Uveďme to na pravou míru. Gekončík noční NEPOTŘEBUJE UVB. Je noční. Vlhkost 50-60% – to znamená sucho. Terárium je nutné doplnit miskou s odstátou vodou. Lehce porosit můžeme při svlékání.
- Krmivo: U všech svých chovanců preferuji pestrou stravu. V zimě zkusme cvrčky občas nahradit moučným červem nebo švábem, v létě podávejte smýkaný hmyz. Není to alfou a omegou chovu, ale Vám by taky nechutnala stejná strava každý den. V rozmanitosti je síla a v přirozených podmínkách tomu není jinak. Samicím se v období páření dokonce doporučuje podávat menší holátka pro získání všech potřebných látek. Prostě nebuďte sráči a trochu si s tím pohrajte. Potravu vždy bohatě poprašte vápníkem, jednou týdně vitamíny. Moji gekoni stravu s těmito doplňky nikdy nebaštili. Proto rád „tuním“ podávanou stravu. Největší peckou jakou můžete svým zvířatům nabídnout je včelí pyl získaný od včelaře, nebo zakoupený kdekoliv na internetu. V přirozeném prostředí se na loveném hmyzu běžně vyskytují stěry pylu z květin a stejně jako je pro nás zdravý med, i zvířata z této náhodné kontaminace těží. Cvrčkům proto dáváme do vloček, vody či piškotů příměs této vitaminové bomby, stejně dobrý pocit mám z pampeliškového mlíčí nebo černého bezu. Netvrdím, že bez těchto parádiček se váš gekon nedožije rána, ale blížíme se tím přirozeným podmínkám, a o to v teraristice prostě jde.