harpactira pulchripes
- Tento Krásný druh pochází z Jižní Afriky, což může při napodobování podmínek nejednomu teraristovi zamotat hlavu. Je řazen mezi toxicky významné, přesto se nutně nesnaží kousnout do všeho, co se pohne. Opatrnost je však na místě. Velikostí se pak jedná o poměrně velkého pavouka se středně rychlým růstem. Dospělá samice doroste do velikosti 7cm v těle, s nohama i 15.
- Terárium: 30x30x40 (dxšxv) úplně stačí. Nutností je vyšší vrstva substrátu, protože klíčem k úspěchu spokojeného zvířete, bude nora. Už jsme zmínili, že Harpactira pochází z jižní Afriky a podnebí zde dokáže být poměrně záludné. Rána s sebou přináší vláhu ve formě rosy, odpolední slunce zase dokáže pěkně opékat a vysušit vše na prach. Proto si tento sklípkan, stejně jako jiní Afričtí pavouci, vyvinuli zajímavou techniku. Zmíněnou noru totiž používají jako regulátor teploty a vlhka a je velmi pěkné sledovat, jak to celé funguje. Uvnitř nory bude vlhčeji a chladněji na povrchu tepleji a více sucho. Pavouk si sám určuje, kde v noře chce být, podle toho, co mu v danou chvíli vyhovuje. Dále je vhodné přidat kořen pro upínací vlákna pavučin a často jako ústí nory. Jak je patrné z fotogrfií, terárium bude po zabydlení hustě zapředené.
- Teplota a vlhkost: 28 stupňů přes den, noční pokles na 22 i méně. Vlhkost udržujme lehce vlhkým substrátem, ideálně na polovině nádrže. Ranní zarosení taky neuškodí.
- Osvětlení: Jen jako zdroj tepla
- Krmivo: Smýkaný hmyz, cvrček, šváb.
- Chování: Čekal bych hysterickou bestii, stále otočenou na zádech a s chelicerami doširoka rozevřenými, jak to u Afrických druhů často bývá. Není tomu tak. Klidně kousne, ale nechá se k tomu docela přemlouvat.
- Substrát: Kokosová drť, možno namíchat s pískem.